A Pizza története
Tudd meg Te is hogyan született a Pizza..
A pizza világszerte napjaink egyik legkedveltebb étele. Azon kevés étkek közé tartozik, melyet korra és nemre való tekintet nélkül szinte mindenki szeret, és amiből szinte bármikor le tud gyűrni egy szeletet. Na, de honnan származik a pizza, és mióta ennyi ember kedvence?
Maga a pizza szó az olasz „picea” szóból ered, melyet a rómaiak a kenyér kemencében sütésének leírására hasz-náltak. A pizza első feltűnése a dél-itáliai görög kolóniák idejére tehető.
A pizzát Vergilius Aenisában említik először. Cato (Kr. e. 209–149) az általa írt Róma történetében is említ egy „lapos kelt tésztát, melyet olívaolajjal, fűszerekkel és mézzel édesítenek, és köveken sütnek meg”. A Kr. u. 79-ben „elpusztult” Pompei maradványai között a régészek olyan üzleteket tártak fel, amelyek a mai modern pizzériák elődeinek tekinthetők.
Ahány ház, annyiféle pizza. Az igazi olasz pizza tésztáját általában vékonyra nyújtják, és kevés feltétet tesznek rá. A pizzakemencében lévő kb. 400 °C fokos hő hatására a sülő tésztában lévő élesztő új életre kel, buborékok keletkeznek, és a pizza tésztája csodálato-san könnyű lesz. A feltétek alapja a legtöbb esetben (az ún. fehér pizzákat leszámítva) a bazsalikommal fűszerezett paradicsomszósz, valamint a mozzarella sajt. A végeredmény
egy fenséges és egyben egyszerű étel, amiért mindmáig milliók rajonganak, és napjaink ételkultújának elidegeníthetetlen részét képezi.
Mozzarella – eredetileg bivalytejből, ma inkább tehéntejből készül
Zsíros, kissé édeskés, tömör állagú gyúrt sajt, amelyet savóban árulnak. Csak óvatosan! Ha ki-nyitjuk, el kell fogyasztani az egészet, vagy lezárt edényben a savóban tárolni, de csak 1-2 napig.
Mascarpone – tejszínből savak felhasználásával készül, állaga a magyar krémsajtra
emlékeztet. Nem sós sajtféle, így leginkább desszerteket készíte-nek belőle, de pástétomokhoz is használható. A legis-mertebb, mascarpone felhasználásával készülő édesség a tiramisu.
Parmezán – keménysajt, amelyet 2-3 évig érlelnek.
Lefölözött tehéntejből készülő sajt, amelynek erede-ti kérgét lekefélik, majd beolajozzák. Már Boccaccio Decameronjában is szerepelt.
Pármai sonka
Párma a hazája ennek a különlegességnek, elké-szítésében pedig – állítólag – óriási szerepe van a város klímáját meghatározó négy folyónak. Érlelési ideje legalább 12 hónap, de egyes olasz források szerint inkább 14-18 hónap.
A sonka hajszálvékonyra szeletelve mind illatá-ban, mind látványában rendkívül étvágygerjesz-tő, és az igazi szakértők azt ajánlják: mindenkép-pen együtt kell fogyasztani a húsos és a zsíros ré-szét, hogy igazi zamata a szánkban álljon össze.